צופן בסיסי – ביקורות

מתוך תוכנית הרדיו "על המדף", רשת א' – מאת שלומית יונאי.

צופן בסיסי מאת אביחי שמידט
נשאלתי לאחרונה ע"י ספרנית חדשה: איזה ספרי מתח את אוהבת? עניתי: ספרי מתח אלגנטיים.
ללא ניסור גוויות והתעללות. לא רוצחים סידרתיים ומופרעים סדיסטים.

ספרו של אביחי שמידט צופן בסיסי עונה על ההגדרה. שנים חיכיתי לספרו השני של אביחי. מאד אהבתי את ספרו הראשון סוכן עיוור, ספר מתח ישראלי מרתק מאד. וכעת צופן בסיסי. הספר מתרחש בכמה מבירות העולם. ברלין, פריס לונדון, תל-אביב וינה וניו יורק. בתיאור קורות הגיבור בכל עיר נדמה שאנו באמת שם. הגיבור אינו בלש. הוא לפי הגדרה שניתנה פעם לגיבורי סרטיו של היצ'קוק, אדם רגיל בנסיבות לא רגילות. רגע. לא ממש רגיל. אדם משכיל ואינטיליגנטי, איש עסקים מצליח ומהיר מחשבה. כל מה שרצה, לבקר את קבר סבו בברלין. מסתבר שבבית הקברות מחכה לו מסר מהעבר, 

בקשה משנת 1933 להתקשר לעורך דין שמשרדו ממוקם בבית שכבר אינו קיים. אך יש לו יורשים, בפריס. עוד לפני שיודע גיבורנו, דוד שטרן מה הוא מחפש, הוא מושך רבים לעקוב אחריו: שליחי חומייני והאפיפיור, המוסד הישראלי, הסי אי אי והאמ אי 5, או 6, וגם מפלגה מחתרתית. ניאו נאצית. ומה היוונים רוצים ממנו? ואיך הוא מצליח להתחמק מהם? הרבה מתח.

הצופן הבסיסי שמדובר בו יכול להביא למהפכה מדעית שלא היה כמוה, והיא עשויה לשנות את העולם.

יש כמובן התלבטות מוסרית אם נכון להפיץ את המידע בפני כל העולם, ולאיזה תוצאות עלול הדבר לגרום. האם זה ייטיב עם המין האנושי או יזיק לו? גם נשיא ארה"ב מעורב בסיפור.

בין כל המזימות, ההתחמקויות וההתחכמויות, גיבורנו אף מוצא אהבה. הספר מציע תשובה יוצאת דופן גם לשאלה מדוע החליט ראש ממשלת ישראל מנחם בגין להביא לארץ פליטים מויטנאם. לא רק מניע מוסרי.

בספרו הקודם סוכן עיוור מוצא המחבר פיתרון מבריק לשאלה מה יעשה אדם נרדף בלילה תל-אביבי כשממש אין לו לאן לברוח. הוא נכנס לבית חולים, ומתיישב ליד מיטת זקן נטול הכרה שאין לו מבקרים, ויושב לידו כל הלילה.

גם בצופן בסיסי יש פתרונות מבריקים כאלו. ממש חשיבה יצירתית.
הספר שוטף וקולח, הצטערתי לסיים אותו.

עמוס גורן – עיתונאי וסופר

צעד נועז

בספרו החדש מביא שמידט את כתיבתו, שאותה הגדיר בזמנו אמנון ז'קונט כעלילה פנטסטית, עוד צעד קדימה – צעד נועז ומוצלח.

הרדיפה אחר הסוד הנחשק

איש העסקים הבינלאומי דוד שטרן רצה רק לבקר את קברו של אבי סבו זיגמונד שטרן בבית הקברות היהודי ברובע וייסנזה שבברלין. הוא לא היה יכול לשער, אף לא בחלומותיו הפרועים ביותר, כי בביקור רגשי-משפחתי-נוסטלגי זה הוא עומד למשוך בבלי דעת בקצה חוט אשר אל קצהו האחר מחובר סוד עמוק ומסוכן – גילוי מדעי שנעשה באוגוסט 1931 במחוז הנידח מורונה-סנטיאגו שבאקוודור.

מי שיחזיק בגילוי השלם יוכל להשפיע על עתידו של המין האנושי, לשנות מושגי יסוד בדת, בכל הדתות למעשה, ולעצב מחדש את התרבות והתודעה האנושיים.

אין תימה שממשלות, שירותי ביון וגם ארגונים דתיים ופוליטיים לא ממוסדים מעוניינים – כל גורם וסיבותיו – לשים את ידם על הסוד. בעוד ששטרן רודף אחרי המידע שאת ערכו אי-אפשר כלל לאמוד בכסף, הוא מוצא את עצמו נעקב ואף נרדף. בהיותו איש עסקים מנוסה ובעל ניסיון רב בנסיעות, בעיקר אל מרכזי עסקים גדולים, שטרן יודע כי עליו להיעזר באנשי מקצוע, בעיקר מתחום החקירות, הביטחון והבילוש. הוא מצליח לגייס עוזרים המסורים לעניין, ומכאן מואץ קצב הסיפור, המתח עולה לדרגות שקשה לעמוד בהן, גיבור הספר ניצב בפני בעיה פילוסופית-מוסרית, והקורא מתקשה להניח את הספר מידו וכמעט שומע את שקשוק הדפים שהוא הופך בהנאה מן הקריאה.

בין הדמויות שבספר מוצאים דוגמנית צמרת גרמניה, ניאו-נאצים שהתמקמו באמריקה ורוצים להשתלט על העולם, "צרפתייה" ממוצא וייטנאמי שזהותה האמיתית היא אחד הגילויים המפתיעים שבספר, צייד ירושות, מתווך איראני בבני ערובה, יוצר זהויות בדויות ששירת בסי.איי. איי. ועוד טיפוסים מיוחדים ומרתקים. ניכר שהמחבר מכיר היטב את המקומות שעליהם הוא כותב, את הסביבה שבה נעים גיבוריו, את דרכי המשא-ומתן הבינלאומי ואת דרכי ההתקשרות עם אנשי מעשה, שכמה מהם אקסצנטריים למדי, המדברים שפות שונות ויש להם מטרות שונות. האווירה שמצליח הספר ליצור היא אמינה, והקורא נשאב לתוכה בעזרת טכניקת-כתיבה של סופר מתח מיומן ומקצועי.

אביחי שמידט הגיע לכתיבה מעולם הטלוויזיה והוא איש מעשה שמאחוריו פעילות במקומות שונים בעולם. "צופן בסיסי" (הוצאת "אוריון", 2012) הוא ספרו השני. הראשון, "סוכן עיוור", זכה לשבחי הביקורת ולעניין רב מצד ציבור הקוראים ותורגם לאנגלית. הסופר והמבקר אמנון ז'קונט הגדיר בשעתו נכונה את סגנון כתיבתו של שמידט כעלילה פנטסטית אבל בהחלט אפשרית. בספרו החדש מביא שמידט את סגנונו זה עוד צעד קדימה, צעד נועז ומוצלח.

הבלוג של אפי טריגר: "תרבות אמריקאית פופולרית".

אולי אני קצת מיושן בדעותיי, אבל אני לא מפסיק להתפעל מיכולתם של סופרים ישראלים לרקוח עלילות מתח חובקות עולם ממש כמו מקביליהם האמריקנים.

כחובב ספרי מתח שנקראים בנשימה עצורה נטלתי לידיי את "צופן בסיסי" מאת אביחי שמידט ולא התאכזבתי.

גילוי ארכיאולוגי מימי מלחמת העולם השנייה, אי שם בדרום אמריקה, מאפשר לכול מדען חובב לברוא חיים יש מאין, לרפא מומים ומחלות ולהאריך חיים כמעט עד אין קץ.

השאלה הגדולה היא מה יקרה אם הגילוי הזה ייפול לידיים הלא נכונות.

מדובר בספר מהנה שנקרא ללא מכשולים ומספק חווית מתח לקורא – מה אנחנו צריכים יותר?

יופי של ספר, תבלו.

גלובל ריפורט – יעל צין

צופן בסיסי מאת אביחי שמידט, הוא מותחן פעולה מרתק חובק עולם, שבו העלילה מתפתחת במקביל במוקדים רבים, ובאים לכלל ביטוי כוחות אדירים. בסיסו מדעי פילוסופי, ומתרחש במקביל בהווה – אך גם ב"פלש בק" – במקומות שונים בעולם (ישראל, אירופה, ארצות-הברית ואמריקה הדרומית). הספר מספר על גילוי ארכיאולוגי מדהים שגורם למרוץ עולמי, שבו מעורבים ארגוני ביון, מחתרת, דת וכלכלה בעולם כולו – כשכולם כאחד מנסים למנוע את הפרסום ולהשתלט על הגילוי, מתוך חשש שהוא עלול לשנות את פני האנושות.

הספר מתחיל בצורה דרמתית מאוד ומותחת וזרק אותי בבת-אחת לתוך תעלומה עצומה, כזו שכל הזמן רציתי לדעת עוד ועוד פרטים.
הספר מביא לנו את סיפורו של דוד שטרן, איש עסקים בינלאומי שכל מה שרצה היה למצוא את קברו של אבי סבו בברלין.

אין ספק שאביחי שמידט יודע לכתוב, שפת כתיבתו נעימה וקריאה.

את הדמות הראשית (דוד שטרן) מצאתי כאחת חכמה, אמיצה ודוחפת לקידום העלילה – אחת שכיף להעביר איתה 300-400 עמודים.
הספר התחיל עבורי בעניין גדול. מצאתי את עצמי "נגררת" עם הספר לכל מקום ומעוניינת לחזור ולקרוא מה עלה בגורלו של דוד ואיך יתמודד עם הסיטואציה שנמצא בה.
דבר שמצאתי מעניין – שהייתה נגיעה בכמה נושאים כמו היסטוריה ודת. לרוב אינני מוצאת בהם עניין אך הן שולבו פה בצורה עדינה ומאוד מעניינת לאורך הסיפור.
מבנה הסיפור היה מעניין ובהיר. לא חיפשתי טוויסטים כי הייתי ממוקדת במטרה בדיוק כמו דוד שטרן, גיבור סיפורנו, אך היו כמה הפתעות לאורך הקריאה שהצליחו להפתיע אותי.
לא הייתי רוצה שהסופר יצמצם במספר הדפים של הספר כי באמת נהניתי מכתיבתו ומהרעיון של הספר. אולי אם היה פחות התפרסות של מקומות או לחלופין של אנשים הייתי מרגישה יותר מחוברת לאירוע עצמו ולתעלומה.

אז למי כן מתאים הספר?! לאנשי המתח שבנינו. לאלו שאוהבים ספר קצבי, המון מקומות והמון דמויות – כאלה שנותנות נפח לסיפור ולא מפחדים "ללכת לאיבוד" עד לקבלת פתרון התעלומה.

המקומון תל אביב – סל תרבות – מיטל שרעבי

הספר נועד לבחון דעות מקובעות ונחרצות בכל הנוגע לדת, לאמונה ולהיסטוריה האנושית, להעניק לקורא אפשרויות וזוויות התבוננות וחשיבה שונות מן המקובל, ולגרום לו לחשוב אולי אחרת מכפי שחשב עד שנטל את הספר לידו.

מגזין צומת ספרים – קו מתח גבוה – מאת זהר נוי

מתח כחול-לבן (מתוך כתבה על ספרי מתח)

… הסופר אביחי שמידט: "הגיבורים שלי הם אנשים רגילים שקורים להם דברים לא רגילים". במרכזו של "צופן בסיסי" (הוצאת אוריון) עומד גילוי ארכיאולוגי הגורם למרוץ עולמי, אשר בו מעורבים רבים המנסים למנוע את הפרסום ולהשתלט עליו, מחשש שהוא עלול לשנות את פני האנושות.