סוכן עיוור – ביקורות

מתוך 'ידיעות אחרונות' כפי שנכתב במוסף לתרבות/ספרות אומנות תחת הכותרת "מדיר שינה".

מאת: אהוד בן-עזר

…אנו עוקבים אחרי נדודיו של דן גרינברג בישראל בשוייץ, בגרמניה, בהולנד, בקנדה ובארה"ב. למי שביקר בחלק מהערים ומהאתרים המתוארים, מזומנת הנאה של "ביקור חוזר" באמצעות הקריאה. נדודי דן, הסוכן העיוור, מסופרים בצורה רהוטה וקריאה מאד. הספר מוצג כספרו הראשון של המחבר, אך כתוב במיומנות ובשטף שאינם מעידים על סופר מתחיל ולא היו מביישים גם סופר וותיק, הכותב במקצועיות מובהקת.

מתוך המוסף התל-אביבי של העיתון ידיעות אחרונות ובמקומונים נוספים

תחת הכותרת: 'אולי זה יקרה גם לי'.

מאת: אמנון ז'קונט

יש חן מיוחד בספרים על אנשים רגילים שקורים להם דברים בלתי רגילים. לכאורה, משום שזהו תהליך אנושי שקל להזדהות איתו; אבל במחשבה עמוקה יותר נראה כי הדבר נובע מכך שספרים כאלה מתירים לקורא את החירות להניח שעם קצת מאמץ ומזל יכלו הדברים לקרות גם לו. ואת התחושה הזו, תחושת הייתכנות, מספק אביחי שמידט, ובשפע.

העלילה בספר פנטסטית. אבל בהחלט אפשרית על רקע המציאות הפוליטית והחברתית שאנו חיים בה. הדמויות אמינות ומתנהגות במידה הנכונה של ציפיות ושל הפתעה. הכתיבה פשוטה, ישירה וקולחת, העלילה סוחפת וקצבית. מרכיב המתח קיים וניזון כיאות מפנימיותן של הדמויות ולא רק מגירויים חיצוניים.

יכולתו המיוחדת של הספר לסחוף את הקורא אל אותה ייתכנות מבורכת, מגיעה לשיאה באופן בו מעורבים בסיפור האתרים בהם הוא מתרחש: הנוף החיצוני מתואר בתבונה רבה, בצבעוניות ובפירוט, אך ללא גלישה אל אקוסטיות מופרזת או למסירה כפייתית של פרטים מיותרים. התוצאה היא שגורם המרחק הגיאוגרפי, שלכאורה עלול היה להוות את אחת המכשלות להזדהות עם הסיפור, הופך דווקא לגורם מקשר. 'סוכן עיוור' מותיר בהחלט 'טעם של עוד'.

מתוך 'מעריב', כפי שנכתב תחת הכותרת: "האח הגדול הישראלי".

מאת:אורה לב-רון

'סוכן עיוור' הוא ספר ריגול המניח את אימת הסכנה לפתחו של כל אזרח. הרעיון מצמרר: ה'מוסד' וראש הממשלה מפעילים מערכת אדירה כדי לתמרן אזרח מן השורה לפעולה קיצונית. גודל הפלצות מתברר בשני שלבים. תחילה נקלע דן גרינברג, הגיבור, לסיטואציה הלקוחה מסיוטיו של היצ'קוק: מצב הנראה כטעות כוללת של הרשויות, השומטת את הקרקע מעצם קיומו. בשלב השני מסתבר שלמעשה המצב חמור עוד יותר, ומדובר בסיוט אורוולי: האח הגדול הישראלי –  המוסד – מושך בכל החוטים נגדו. וזה אפילו לא על רקע אישי.

לא לחינם חילקו בהוליווד את מלאכת הכנת התסריט לשלשה: הרעיון, הכתיבה, הדיאלוגים. האולפנים ההוליוודים היו חוטפים, כנראה, את אביחי שמידט כבעל רעיונות מעולים. שכן הרעיון מעורר החלחלה העומד ביסוד 'סוכן עיוור' כורך ריגול באקטואליה באופן מרתק.

לאשה: סימני שאלה רבים בדבר שיטותיו ומוסריותו של ה'מוסד'.

לאשה (ציפורה רומן): "שאלות רבות מתעוררות לגבי שיטות פעולתו של ה'מוסד' למקרא ספרו של אביחי שמידט 'סוכן עיוור'.

דבר (רחל דנה): "עלילה מפחידה. המתח נשמר מן העמוד הראשון ועד האחרון".

רדיו

רשת א', במסגרת סקירת ספרים שבועית

מאת: אמנון ז'קונט

תמליל ביקורת על הספר 'סוכן עיוור' מפי אמנון ז'קונט כפי ששודרה ברשת א', קול–ישראל.

…ספר אחר הוא ספרו של אביחי שמידט, אבי שמידט, 'סוכן עיוור' בין רשימת כותבי המתח בישראל, אבי שמידט לא נשמע עד היום, לא נכלל עד היום, אבל הוא בהחלט זינק למקום של כבוד בזכות הספר הזה, משום שזהו ספר שלא מפתיע רק משום כך שצמח מסופר לא ידוע, אלא גם כשלעצמו, העלילה מאד מאד מפתיעה. היא מפתיעה ברעננותה, רעננותו של הרעיון שביסודה, שכדרכם של ספרי מתח אסור לספר עליו; אפשר רק לומר שזהו סיפור של אדם רגיל לכאורה, שעל פי מיטב המסורת של ספרים כאלה, מוצא את עצמו במצב מאד מאד לא רגיל. הדבר האחר המפתיע הן ההתגלגלויות שאליהן מוביל המחבר את גיבורו. הן מתרחשות במקומות שונים בעולם, הן קשורות בהמון טיפוסים מאד מאד מענינים וצבעוניים, והכל מקצועני, לא חלילה קלוש ודיליטנטי כמו כמה ספרי מתח שמסתובבים בזמן האחרון. בהחלט ספר ראוי למקום של כבוד על מדף ספרי המתח הישראלי. אז אביחי שמידט, 'סוכן עיוור', בהוצאת 'מילוא', ואני מקווה שאביחי שמידט עוד יזכה אותנו בכמה ספרים משלו.

רשת ב',

מאת שלומית ינאי

רציתי להמליץ ולספר על ספר שמאד נהניתי ממנו, 'סוכן עיוור' מאת אביחי שמידט, הנקרא בנשימה עצורה.

הספר נאמן לכמה ממוסכמות הז'אנר של ספרות הריגול. נשמר העיקרון של אדם רגיל (כביכול), בכל אופן לא מרגל מקצועי, שנקלע לנסיבות בלתי רגילות (עיקרון שקיים ברוב סרטי היצ'קוק), היות הגיבור איש כמוני-כמוך מסייע להזדהות החזקה איתו ומגבירה את המתח. מצד שני יש פה מאבק של חובה נגד המערכת המקצועית. הגיבור פועל כפיי שמקובל ברומנטיקה ובספרי הריגול – לבד. ברוב הספר הוא בבדידות קיצונית. הוא גבר נאה כבן ארבעים, פנוי – כלומר יש סיכוי שאמנם מתממש להרפתקה או רומן. העלילה מתחילה בתל-אביב ומגיעה דרך שוויץ וגרמניה לארצות-הברית, וושינגטון וניו-יורק ויש גם ביקור במפלי הניאגרה. המתח אינו מתרופף לרגע. מאד אהבתי את תחילת הספר. התיאור הקפקאי של אדם שהממסד מתנכל לקיומו, ביתו ומקום עבודתו כבר אינם קיימים עבורו, ובתהליך נורא של הזרה – כל המוכר הופך לזר ומאיים.

מאד מעניין התסריט הפוליטי שאחרי עלילת המתח; תיאור שיחות השלום בין ישראל והפלשתינאים בחסות ארצות-הברית. הסופר אביחי שמידט הצליח לתאר אירועים ואוירה ישראלים ובינלאומיים בצורה אמינה ומשכנעת. ספר אידיאלי ליום הראשון של החופש. ליום השני צריך לדאוג לספר נוסף.

רשת א': במסגרת סקירת ספרים שבועית.

מאת: עמוס גורן

"…אביחי שמידט מצליח למקם את גיבוריו במקומות השונים במידה רבה של תחושת מציאות העוברת לקורא. המתח הולך ומתעצם, עד להתפרצות הקטלנית והמתוחכמת בסיום.

   'סוכן עיוור' הוא ספר מתח איכותי שאינו נופל מספרים כמו 'פארק גורקי' למשל. אבל שלא כמו 'פארק גורקי' זהו סיפור מתח כחול-לבן, ועם פרסומו אצלינו, מתבגר הז'אנר הזה ועולה כתה".

הטלוויזיה הישראלית (נעם אבירם): "מאד מרתק ומאד מהנה".